TENTATIVE SCHEDULE OF ACTIVITIES
The following schedule of activities is tentative and is therefore subject to change.
Please check regularly for updates:
Tuesday, 30th April 2013
7.00 am – 7.00 pm: Arrival of the EBFF/IFBB Executive Council Members
12.00 pm – 3.00 pm: Lunch
7.00 pm: EBFF/IFBB Technical Meeting
8.00 pm: Welcome Dinner
Wednesday, 1st May 2013
7.30 am – 10.00 am: Breakfast
Morning – 5.00 pm: Arrival National Teams
12.30 pm – 2.30 pm: Lunch
5.00 pm: Technical Meeting
5.30 pm: Judges Meeting
6.00 pm: Team Managers Meeting
6.30 pm: Weigh-in, Registration
7.00 pm – 9.30 pm:Dinner
Thursday, 2nd may 2013
7.30 am – 10.00 am: Breakfast
9.00 am – 2.30 pm: Prejudging and Finals part 1
12.30 pm – 2.30 pm: Lunch
3.00 pm – 8.30 pm: Prejudging and Finals part 2
7.00 pm – 9.30 pm: Dinner
Friday, 3rd May 2013
7.30 am – 10.00 am: Breakfast
9.00 am – 2.30 pm: Prejudging and Finals part 1
12.30 pm – 2.30 pm: Lunch
3.00 pm – 8.30 pm: Prejudging and Finals part 2
7.00 pm – 9.30 pm: Dinner
Saturday, 4th May 2013
7.30 am – 10 am: Breakfast
9.00 am – 2.30 pm: Prejudging and Finals
12.30 pm – 2.30 pm: Lunch
7.00 pm – 9.30 pm: Dinner
Sunday, 5th May 20103
7.30 am – 10.00 am: Breakfast
9.00 am – 2.00 pm: Prejudging and Finals part 1
12.30 pm – 2.30 pm: Lunch
4.00 pm – 8.00 pm: Prejudging and Finals part 2 – including Overall
Monday, 6th May 2013
7.30 am – 10.00 am: Breakfast
12.00 pm: Departure of delegations
JUNIOR MEN’S BODYBUILDING OVER 75 KG
Key comparisons:
I: 102 – 103 – 107 – 110 – 112
II: 104 – 105 – 106 – 108 – 109 – 111 – 112
Finalists:
102 Kamil Kluszczynski – Poland
103 Marko Baric – Croatia
107 Marek Dorosz – Poland (B)
108 Radoslav Filip – Slovakia
110 Luke Debono – Malta
112 Dennis Arnold – Germany
From L: Kamil Kluszczynski; Marko Baric; Marek Dorosz
From L: Marek Dorosz; Luke Debono; Dennis Arnold
From L: Kamil Kluszczynski; Marko Baric; Marek Dorosz
From L: Marek Dorosz; Luke Debono; Dennis Arnold
From L: Connor Magee; Jakub Pestka; Radoslav Filip
From L: Alberto Dominguez; Harun Yilmaz; Aleksander Sotirov
JUNIOR MEN’S CLASSIC BODYBUILDING OPEN CATEGORY
Key comparisons:
I: 140 – 141 – 142 – 143 – 144
II: 135 – 136 – 137 – 138 – 109 – 139 – 144
Finalists:
137 Ibrahim Berat – Turkey
140 Antton Tammelin – Finland
141 Pekka Kotipohja – Finland
142 Dainius Matulionis – Lithuania
143 Erik Halaska – Slovakia
144 Jose Maria Cantos – Spain
From L: Antton Tammelin; Pekka Kotipohja; Dainius Matulionis
From L: Dainius Matulionis; Erik Halaska; Jose Maria Cantos
From L: Clive Sammut; Sum Kelner; Ibrahim Berat
From L: Dan Aldea; Jake Martin Flaven; Jose Maria Cantos
MASTER WOMEN’S BODYFITNESS AGE 35-44
Key comparisons:
I: 146 – 148 – 153 – 156 – 158 – 161
II: 149 – 150 – 151 – 152 – 155 – 159
III: 147 – 154 – 156 – 157 – 160
146 Maria Scotland – United Kingdom
148 Marta del Amo – Spain
149 Maria Ignacia Mas – Spain (B)
153 Veronica Gallego – Spain (B)
158 Roberta Bozzano – Italy
161 Gabriella Szabo – Hungary
From L: Maria Scotland; Marta del Amo; Veronica Gallego
From L: Murielle Boumazza; Roberta Bozzano; Gabriella Szabo
From L: Maria Ignacia Mas; Yolanda Fernandez; Yolanda Fernandez
From L: Ethel Heredia; Yulianna Orlova; Lucia Dosca
From L: Iryna Yeromina; Yolanda Fernandez; Katya Vella
From L: Murielle Boumazza; Monica Alvarez; Monika Szabo
MASTER WOMEN’S BODYFITNESS AGE OVER 45
Key comparisons:
I: 163 – 164 – 165 – 167 – 168 – 171
II: 166 – 169 – 170 – 171 – 172
Finalists:
163 Patrizia Gernero – Italy
164 Federica Ghezzi – Italy
165 Rosario Gomez Ortiz – Spain (B)
167 Carina Isaksson – Sweden
168 Esther Serrano – Spain
171 Esta Pilt – Estonia
From L: Federica Ghezzi; Rosario Gomez Ortiz; Carina Isaksson
L: Carina Isaksson; Esther Serrano; Esta Pilt
From L: Linda Jonsdottir; Alison Matthews; Nina Mukhortova
From L: Nina Mukhortova; Esta Pilt; Giuditta Magazzino
Lesezeichen